Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby otrzymywać informacje o nowościach i aktualnych promocjach.

Najczęściej kupowane

Autorzy

Nowe produkty

Promocje

Dostawcy

Kategorie

Informacja

Po co czytać książki dzieciom? Poznaj 3 najważniejsze powody, dla których warto to robić!

Czytanie to jedna z najprzyjemniejszych rozrywek – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Książki mają wielką moc, a czas spędzony z lekturą pozytywnie wpływa na rozwój malucha już od najmłodszych lat. Co więcej, czytanie pociechom buduje więź z  opiekunem i wzmacnia dobre nawyki. Po co czytać książki dzieciom? Jakie korzyści z tego płyną? Przedstawiamy 3 najważniejsze powody, dla których warto czytać najmłodszym!

1. Rozbudzenie ciekawości świata i kreatywności

Nie od dziś wiadomo, że książki rozbudzają wyobraźnię. Bajkowe opisy stymulują do kreowania wizerunku bohaterów, co sprzyja rozwojowi kreatywności i jest zdecydowanie cenną umiejętnością na szkolnych zajęciach. Podczas czytania, z pomocą osoby dorosłej, dziecko ma okazję do zaangażowania się w zrozumienie przekazu danej historii. Dzięki odpowiednio dobranym lekturom maluch ma szansę poznawać otaczający go świat, a dzięki wyobraźni może podróżować w wiele nieosiągalnych w rzeczywistości miejsc.

2. Wpajanie wartości i domowa edukacja

Nauka przez zabawę to najlepszy sposób wpajania nowej wiedzy i uczenia się otaczającej rzeczywistości. W baśniach i bajkach dla dzieci nie brakuje dobrych i złych charakterów, co jest doskonałą okazją do nauki właściwych postaw. Wspólne czytanie to dobry sposób na poruszanie trudnych kwestii, a nawet tematów powszechnie uznawanych za tabu.

Po co czytać książki dzieciom? Nie da się też ukryć, że wspólny czas z lekturą pozytywnie wpływa na pamięć dziecka, a także wzbogaca jego słownictwo. Jeśli zaczniecie przygodę z książkami od najmłodszych lat, to istnieje duża szansa, że Twoja pociecha szybciej nauczy się mówić.

3. Po co czytać książki dzieciom? Pomóż kontrolować emocje

Książki dla dzieci w magiczny wręcz sposób tłumaczą trudne uczucia i ciężkie dla dzieci sytuacje w dość przystępny sposób. Dzięki poznaniu zachowania bohatera ulubionej bajki maluch czerpie wzorce z jego postawy i próbuje w podobny sposób poradzić sobie z zaistniałą trudnością. W lekturach nie brakuje emocji – dzięki temu mały człowiek zdobywa o nich wiedzę i uczy się je wyrażać. Książki pokazują także znaczenie empatii i wrażliwości, a to najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka.

Najważniejszą korzyścią, jaka płynie ze wspólnego czytania książek z dziećmi, jest budowanie relacji, wzajemnego zaufania i czułości. Zazwyczaj czytając razem bajki czy baśnie rodzic i dziecko są przytuleni, co sprzyja bliskości. Pamiętaj, by wybrać wartościowe książki z mądrym przekazem. Takie pozycje znajdziesz np. w naszej księgarni.

PayPal

Copyright © 2023 Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej. Wykonanie: Nazwa.pl