Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby otrzymywać informacje o nowościach i aktualnych promocjach.

Najczęściej kupowane

Autorzy

Nowe produkty

Dostawcy

Kategorie

Informacja

Lista produktów producenta: Zofia Kossak

ZOFIA KOSSAK (1890–1968) – wnuczka malarza J. Kossaka, powieściopisarka, publicystka i działaczka społeczna; uznawana za wybitną następczynię J. I. Kraszewskiego i H. Sienkiewicza w dziedzinie powieści historycznej. W czasie II wojny światowej Zofia Kossak działała w konspiracji Podziemnego Państwa Polskiego, współzakładając m.in. Front Odrodzenia Polski (1941) i kierując nim oraz inicjując powstanie komitetu pomocy Żydom (krypt. Tymczasowy Komitet im. Konrada Żegoty – 27 IX 1942) przekształconego następnie (4 XII 1942) w Radę Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu (krypt. Żegota)...

ZOFIA KOSSAK (1890–1968) – wnuczka malarza J. Kossaka, powieściopisarka, publicystka i działaczka społeczna; uznawana za wybitną następczynię J. I. Kraszewskiego i H. Sienkiewicza w dziedzinie powieści historycznej.


W czasie II wojny światowej Zofia Kossak działała w konspiracji Podziemnego Państwa Polskiego, współzakładając m.in. Front Odrodzenia Polski (1941) i kierując nim oraz inicjując powstanie komitetu pomocy Żydom (krypt. Tymczasowy Komitet im. Konrada Żegoty – 27 IX 1942) przekształconego następnie (4 XII 1942) w Radę Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu (krypt. Żegota). Współredagowała pierwsze pismo podziemne „Polska żyje” (1939–1941), była autorką słynnego Dekalogu Polaka, współpracowała m.in. z „Orlętami”, „Biuletynem Informacyjnym” Komendy Głównej AK, „Mieczem i pługiem” ks. L. Poeplaua oraz „Znakiem”. Kierując organem prasowym FOP „Prawda” niosła pomoc więźniom i wysiedlonym przez Niemców oraz deportowanym przez Sowietów na Sybir; udzielała pomocy Żydom w getcie i uciekinierom z getta; kierowała Wydziałem Obrony Człowieka w Społecznej Organizacji Samoobrony przy Głównej Komisji Walki Cywilnej; została aresztowana i więziona pod przybranym nazwiskiem w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau (1943–1944), po zidentyfikowaniu przeniesiona na Pawiak i skazana na śmierć, a następnie uwolniona dzięki staraniom władz polskiego podziemia (29 VII 1944). W 1945 zmuszona do opuszczenia kraju, przebywała w Wielkiej Brytanii służąc m.in. w Delegaturze PCK w Londynie. W 1945 PAU wysunęła jej kandydaturę do literackiej nagrody Nobla. Do kraju wróciła w 1957; zamieszkała w Warszawie i Górkach Wielkich poświęcając się pracy literackiej.


Zofia Kossak jest autorką m.in.: Pożogi, Z otchłani, Błogosławionej winy, Krzyżowców, Bez oręża, Króla trędowatego, Przymierza, Dziedzictwa, Troi Północy, a także książek dla dzieci: Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata oraz Topsy i Lupus. W swoich książkach ukazywała sens i specyfikę kultury chrześcijańskiej, kształtującej się wokół relacji człowieka do Boga oraz polskość i patriotyzm jako racjonalną i suwerenną postawę wobec dziedzictwa wielkiej polskiej kultury.

Więcej
na stronę
Pokazuje 1 - 32 z 38 elementów
Pokazuje 1 - 32 z 38 elementów

Copyright © 2024 Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej. Wykonanie: Nazwa.pl