Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby otrzymywać informacje o nowościach i aktualnych promocjach.

Najczęściej kupowane

Autorzy

Nowe produkty

Promocje

Dostawcy

Kategorie

Informacja

Lista produktów producenta: Jacek Woroniecki OP

JACEK WORONIECKI OP (1878–1949) – teolog, filozof, dominikanin, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Lubelskim (teologii moralnej), rektor uczelni w latach 1922–1924, autor ponad 70 prac, wykładowca (teologii moralnej i pedagogiki) w Collegium Angelicum w Rzymie (1929), w studium zakonnym we Lwowie (patrologia, ascetyka i historia Kościoła), rektor dominikańskiego Instytutu Filozoficzno-Teologicznego, kierownik studium dominikańskiego na Służewie, redaktor „Szkoły Chrystusowej”, kierownik studium dominikańskiego w Krakowie, założyciel Zgromadzenia SS. Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi. O. Jacek Woroniecki był także etykiem i pedagogiem (Katolicka etyka wychowawcza),...

JACEK WORONIECKI OP (1878–1949) – teolog, filozof, dominikanin, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Lubelskim (teologii moralnej), rektor uczelni w latach 1922–1924, autor ponad 70 prac, wykładowca (teologii moralnej i pedagogiki) w Collegium Angelicum w Rzymie (1929), w studium zakonnym we Lwowie (patrologia, ascetyka i historia Kościoła), rektor dominikańskiego Instytutu Filozoficzno-Teologicznego, kierownik studium dominikańskiego na Służewie, redaktor „Szkoły Chrystusowej”, kierownik studium dominikańskiego w Krakowie, założyciel Zgromadzenia SS. Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi. O. Jacek Woroniecki był także etykiem i pedagogiem (Katolicka etyka wychowawcza), znawcą zagadnień katolickiej myśli społecznej (znakomita pozycja O narodzie i państwie, napisana w j. łacińskim, wydana obecnie w wersji tłumaczonej: polsko-łacińskiej), historykiem Kościoła i hagiografem (Św. Jacek Odrowąż i wprowadzenie zakonu kaznodziejskiego do Polski, O. Fabian Maliszowski z Przemyśla dominikanin zmarły ze sławą świętości w Stołpcach), teoretykiem ascetyki i życia mistycznego (Pełnia modlitwy. Studium teologiczne dla inteligencji), znawcą zagadnień liturgicznych (Doniosłość wychowawcza liturgii eucharystycznej), promotorem tomizmu (Katolickość tomizmu), znawcą mariologii i nauki o Miłosierdziu (Macierzyńskie serce Maryi, Tajemnica Miłosierdzia Bożego. Nauka chrześcijańska o Miłosierdziu Bożym i o naszej wobec niego postawie, Kościół w oczach wiary), organizatorem życia duchownego (Metoda i program nauczania teologii moralnej, Królewskie kapłaństwo. Studium o powołaniu i wychowaniu kapłana katolickiego, Posłuszeństwo a przełożeństwo), tłumaczem z łaciny, greki i francuskiego oraz wielkim patriotą i gorącym miłośnikiem języka polskiego (Około kultu mowy ojczystej).


Uważał, że chrześcijanie są powołani do przemieniania świata według Ewangelii. Najpierw każdy powinien dokonać tej przemiany w sobie, a dzięki niej będzie umiał działać w świecie, by przekształcać doczesną rzeczywistość.


Był przede wszystkim wychowawcą: stawiał na kształtowanie charakteru. Twierdził, że nie wystarczy umeblować umysł wiadomościami – trzeba zdobyć sprawności w postępowaniu, wyćwiczyć je. Uczył, że trzeba „umieć chcieć”, że potrzebni są ludzie o silnej woli, którzy wiedzą, czego chcą, dlaczego chcą i umieją wytrwale chcieć. Ojciec Woroniecki interesował się sprawami młodzieży, inspirował do działania; był harcmistrzem, angażował się w działalność Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie”, spowiadał młodych ludzi i modlił się za nich.


Kardynał Karol Wojtyła w 1974 r. nazwał o. Woronieckiego „jednym z największych myślicieli polskiego katolicyzmu”. Spuścizna pisarska o. Woronieckiego obejmuje ponad 230 tytułów. Za najwartościowsze dzieło uważana jest trzytomowa Katolicka etyka wychowawcza jako najlepsza do dziś synteza etyki klasycznej w zastosowaniu do wychowania.


Najważniejsze dzieła: Katolicka etyka wychowawcza, Katolickość tomizmu, Tajemnica Miłosierdzia Bożego, Macierzyńskie serce Maryi, O narodzie i państwie, Umiejętność rządzenia i rozkazywania, Raport niebieski.


Postać Sługi Bożego o. Jacka Woronieckiego przybliża piękna książka s. Imeldy Zofii Błeszyńskiej: o. Jacek Woroniecki. Dominikanin - Wychowawca - Patriota 1878-1949.

Więcej
Pokazuje 1 - 13 z 13 elementów
Pokazuje 1 - 13 z 13 elementów

Copyright © 2024 Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej. Wykonanie: Nazwa.pl