Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia tchnie zachętą, by na nowo odkryć Boga, by ufnie przybliżyć się do Niego, ukryć się w Jego Ojcowskich ramionach, powierzyć Mu nękające problemy, bo nie będzie gromił, wypominał, ale pochyli się ze zrozumieniem i gotowością ratowania.
o. Jacek Woroniecki OP (1878-1949) - teolog, pedagog, etyk, moralista, filozof katolicki, dominikanin, Sługa Boży Kościoła katolickiego. Wieloletni wykładowca akademicki, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu, rektor KUL w latach 1922-1924 oraz założyciel Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa! Maryi; autor min.: Macierzyńskie serce Maryi, Katolickość tomizmu, Katolicka etyka wychowawcza.
O. Jacek Woroniecki zmarł w opinii świętości. Świadczą o tym wspomnienia tych, którzy go znali, współpracowali z nim, korzystali z jego pomocy, czy po prostu stali się świadkami jego cierpienia. Dość szybko zaczęto gromadzić te wspomnienia, w nadziei, że przysłużą się do przyszłej beatyfikacji. Jego wstawiennictwu przypisywane są też niektóre łaski, uzyskane u Boga. U grobu Ojca Woronieckiego, który znajduje się w kościele św. Jacka w Warszawie, można nieraz zobaczyć modlące się osoby. Grupa wiernych gromadzi się tam zwłaszcza w rocznicę jego śmierci, 18 maja, aby podziękować Bogu za życie tego zakonnika i owoce jego działalności.
7 grudnia 2004 r. rozpoczął się w Krakowie proces beatyfikacyjny Sługi Bożego O. Jacka Woronieckiego. Żyło jeszcze wówczas wielu bezpośrednich świadków jego życia. Zgromadzono wiele materiałów dokumentujących szczegóły jego życia i wyjątkowo rozległą działalność – naukową, dydaktyczną, administracyjno-finansową w sprawach KUL i Zakonu, związaną z kierownictwem duchowym itp. Obecnie trwają prace nad opracowaniem tej dokumentacji, aby w sposób zwięzły i wyczerpujący przygotować ją do przedstawienia Stolicy Apostolskiej.
Modlitwa o beatyfikację sługi Bożego o. Jacka Woronieckiego OP
Boże, źródło wszelkiej świętości, z Twojego natchnienia sługa Boży o. Jacek Woroniecki, wierny syn świętego Dominika, pragnął przybliżać Twą odwieczną Prawdę wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby. Zatroskany o Twoją chwałę, jako prawdziwy przyjaciel Oblubieńca szukał wciąż nowych dróg, aby wspierać drugiego człowieka w dążeniu do Ciebie. Wierzę, że i dziś pomaga swą modlitwą tym, którzy go wzywają. Przez jego wstawiennictwo proszę Cię, udziel mi łaski A jeśli taka jest Twoja święta wola, spraw, aby został zaliczony do grona błogosławionych Kościoła. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Za zgodą Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej z dnia 05.02.2009 r. nr 148(K)2009 — do prywatnego odmawiania.
SPIS TREŚCI
Słowo wstępne do I wydania
Słowo wstępne do II wydania
CZĘŚĆ I
Miłosierdzie Boże w Objawieniu chrześcijańskim
ROZDZIAŁ I
Początki nauki o miłosierdziu Bożym u patriarchów i w Objawieniu Mojżeszowym
ROZDZIAŁ II
Nauka o miłosierdziu Bożym w Psałterzu Dawidowym
ROZDZIAŁ III
Dalszy rozwój nauki o miłosierdziu Bożym, w szczególności u proroków i w księgach dydaktycznych
ROZDZIAŁ IV
Pełnia rozkwitu nauki o miłosierdziu Bożym w Ewangelii
ROZDZIAŁ V
Ostatnie dopełnienie nauki o miłosierdziu Bożym w pismach Apostołów
CZĘŚĆ II
Miłosierdzie Boże w teologii katolickiej
ROZDZIAŁ VI
Miłosierdzie - najwyższy przymiot Boga jako Stwórcy i Władcy świata
ROZDZIAŁ VII
Miłosierdzie Boże jako naczelny motyw Wcielenia i źródło wszystkich Wypływających stąd dla nas dobrodziejstw
ROZDZIAŁ VIII
Nadzieja jako pierwsza odpowiedź, której się Bóg spodziewa od nas na swe miłosierdzie
ROZDZIAŁ IX
Bojaźń Boża jako druga odpowiedź z naszej strony na miłosierdzie Boże
ROZDZIAŁ X
Cnota miłosierdzia jako trzecia odpowiedź na miłosierdzie Boże i warunek zaskarbienia go sobie w tym życiu i w przyszłym
ZAKOŃCZENIE
Summa religionis christianae. Szczyt religii chrześcijańskiej
o. Jacek Woroniecki OP, Tajemnica Miłosierdzia Bożego, ISBN 978-83-88162-84-2, Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej, Lublin 2016, format: 145 x 210, ss. 132, oprawa miękka