Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby otrzymywać informacje o nowościach i aktualnych promocjach.

Najczęściej kupowane

Autorzy

Nowe produkty

Dostawcy

Kategorie

Informacja

Jak szybko czytać książki?

Szybkie czytanie jest umiejętnością, która może znacznie przyspieszyć proces przyswajania wiedzy, co więcej umożliwia przeczytanie większej liczby książek. Czy można nauczyć się szybkiego czytania? Jak szybko czytać książki? Poznaj kilka skutecznych strategii.

Czytaj na papierze

W obecnej erze cyfrowej większość z nas zrezygnowała z czytania książek w tradycyjnej formie, na rzecz e-booków i audiobooków, które bez wątpienia są dużo wygodniejsze. Niestety z badań naukowych jasno wynika, że czytanie książek elektronicznych sprawia, że mniej z nich rozumiemy i gorzej je zapamiętujemy. To dlatego chcąc czytać efektywnie i szybko, warto sięgać po książki w wersji papierowej. Być może dzięki temu będziesz w stanie lepiej skupić się na treści lektury, co przełoży się na szybkość czytania.

Wyeliminuj rozpraszacze

Jeśli zależy Ci na nauce szybkiego czytania, rozpocznij ją od zwiększenia koncentracji. Spróbuj wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą Cię rozpraszać podczas lektury. Wycisz telefon, znajdź miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzać. Praktykując uważność i medytację, zwiększysz zdolność skupienia. Ważne jest zrozumienie przyczyn problemów z koncentracją, to powinno być podstawą do doboru odpowiednich środków zaradczych.

Wyeliminuj nawyk cofania się podczas czytania

Osoby czytające powoli zazwyczaj robią dwukrotnie więcej zatrzymań, niż jest to koniecznie, aby zrozumieć czytany tekst. Dzieje się tak przez nawyk cofania się, czyli regresji. Dodatkowe przestoje podczas lektury są spowodowane tym, że osoba czytająca wraca wzrokiem do wcześniejszych fragmentów tekstu. Tego typu powroty są odruchowe, dlatego można je wyeliminować. W tym wypadku ważna jest sama świadomość problemu, wówczas można praktykować powstrzymywanie się przed robieniem niepotrzebnych pauz.

Czytaj regularnie

Okazjonalne czytanie z pewnością nie przybliży Cię do celu. To dlatego ważne jest regularne praktykowanie tej czynności - czytaj codziennie niezależnie od tego, czy masz czas przeczytać tylko 2, czy 30 stron. Proces powinien być systematyczny, dzięki temu będziesz w stanie stopniowo zwiększyć prędkość czytania.

Gimnastyka oczu

Podczas nauki szybkiego czytania pomocna jest gimnastyka oczu. Poszczególne ćwiczenia wykonuje się z otwartymi, a później zamkniętymi oczami. W tym celu warto sięgać po dedykowane podręczniki do szybkiego czytania, gdzie znajduje się wiele ciekawych ćwiczeń. 

Po co Ci umiejętność szybkiego czytania?

Być może zastanawiasz się, jaki jest sens szybkiego czytania. Badania naukowe pokazują, że szybkie czytanie sprzyja większemu zrozumieniu czytanego tekstu, a także jego przyswajaniu, ponieważ w tym wypadku informacje są zorganizowane w spójny zestaw, który mózg może absorbować w całości. Za lepszym zrozumieniem idzie również lepsze zapamiętywanie. Większość z nas niejednokrotnie słyszała w szkole, że trzeba czytać powoli i ze zrozumieniem. Tymczasem okazuje się, że mózg pracuje o wiele sprawniej przy większej prędkości tj. 400 słów na minutę.  

Istnieje sporo metod pracy nad umiejętnością szybkiego czytania, które można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Szybkie czytanie to bez wątpienia umiejętność, która będzie przydatna zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. 

PayPal

Copyright © 2024 Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej. Wykonanie: Nazwa.pl