Tajemnica szczęścia - jak uformować charakter chrześcijański
W książce Tajemnica szczęścia ojciec Marian Pirożyński przedstawia program kształcenia charakteru chrześcijańskiego - środkami naturalnymi i nadprzyrodzonymi. Autor przypomina, że tylko młodzi entuzjaści reformujący i formujący siebie mogą budować wielkie dzieła i sprostać trudnym czasom. Tajemnica szczęścia ukazuje młodym prawdziwe ideały, zachęca do dążenia do prawdy, dobra i piękna, poświęcenia dla bliźnich, miłości do Ojczyzny. To wszystko staje się możliwe, jeśli Bóg znajdzie się na pierwszym miejscu naszego życia. Wskazując na ideały, o. Pirożyński zachęca młodych do trudu, wyrzeczeń i ascezy, do formacji prowadzącej do świętości, w czym nieodzowne są modlitwa, lektura Pisma Świętego, udział w sakramentach i nabożeństwach, pogłębianie wiedzy religijnej, dobre książki i media religijne.
„Charakter chrześcijański"?!
Dlaczego „chrześcijański”? Czy nie wystarczy sam „charakter" bez żadnych dodatków?
Chrześcijaninowi nie wystarczy! Bo jeżeli charakterem nazywa się oblicze duchowe człowieka, to trzeba przyznać, że przed przyjściem na ziemię Jezusa Chrystusa to oblicze u nikogo nie miało rysów wyrazistych. Nikt bowiem nie widział przed sobą jasnego porywającego celu. Najwięksi mędrcy starożytnego świata nauczali o harmonijnym rozwoju wszystkich dodatnich możliwości, o dążeniu do Prawdy, Dobra i Piękna, o nagrodzie po śmierci, ale to wszystko było blade i zimne i nie zadowalało duszy ludzkiej. Ona tęskniła do czegoś pięknego, wspaniałego, co byłoby zdolne porwać ją całą na zawsze, co zaspokoiłoby wszystkie jej tęsknoty i pragnienia. Wyrazem tych tęsknot są legendy o herosach, półludziach i półbogach, jak Prometeusz, Herakles, Tezeusz itp.
Cel życia, jaki nam ukazał Pan Jezus, jest inny i nieskończenie wyższy od celu, o jakim mówi nam rozum opierający się na własnych, czysto przyrodzonych siłach. Ponieważ Cel jest inny, więc I charakter przez ten cel ukształtowany musi być inny. Nazywamy go charakterem chrześcijańskim. Ponieważ różni się on o całe niebo od charakteru Sokratesa, Platona i Arystotelesa, zajmiemy się zbadaniem jego istoty i sposobami kształcenia.
SPIS RZECZY
Jezus Chrystus — prawdziwy Człowiek
Jezus Chrystus — Bóg prawdziwy
Cel życia
Wybór ideału
Matka dzieci Bożych
Życie Boże
Prawa życia Bożego
„Oto, jestem z wami..."
Wróg charakteru Nr 1
Wiara
Nadzieja
Miłość Boża
Miłość bliźniego
Ofiara Kościoła
„Panie, naucz nas modlić się!"
Roztropność
Sprawiedliwość
Umiarkowanie
Męstwo
Przeciwnik
Tajemnica szczęścia
Marian Pirożyński CSsR (ur. w 1899 r. w Lublinie, zm. w 1964 r. w Warszawie) – teolog, redemptorysta, duszpasterz i wychowawca młodzieży, żołnierz wojny polsko-sowieckiej, uczestnik tajnego nauczania i konspiracji AK w czasie II wojny światowej, więzień w PRL; autor książek z dziedziny wychowania: Panna Chrześcijanka, Baczność Młodzieńcze!, Kształcenie charakteru.
Życie ojca Pirożyńskiego wypełnione było gorliwą duszpasterską posługą, przede wszystkim w środowisku akademickim, co zyskało mu autentyczną popularność wśród młodzieży, oraz szeroki zasięg oddziaływania. Jego wpływ na młodych był tak duży, że władze komunistyczne ścigały go przez 5 lat, a po aresztowaniu postawiono mu 7 zarzutów, m.in. o szkalowanie organów Milicji Obywatelskiej i rozpowszechnianie fałszywych wiadomości mogących wyrządzić istotną szkodę interesom PRL. Skazany na 2 lata więzienia, po jego opuszczeniu ponownie z wielkim oddaniem zaangażował się w szerzenie wiary, zwłaszcza wśród ludzi młodych. W czasach komunistycznej wszechwładzy uznano to oczywiście za przestępstwo, za co ponownie został aresztowany.
Ojciec Marian nie wahał się poświęcić całego życia dla pracy wychowawczej wśród młodzieży, uznając, że jedynie katolickie wychowanie jest w stanie dobrze uformować młodego człowieka. Nie tylko działał, ale i pisał, a znany jest szczególnie z publikacji Kształcenie charakteru oraz Tajemnica szczęścia. Książki te doczekały się wielu wydań i wciąż cieszą się ogromną popularnością.
Kształcenie charakteru i Tajemnica szczęścia to książki napisane specjalnie dla młodzieży. Język jest prosty i zrozumiały, przykłady zaczerpnięte z życia. Autor pokazuje młodym to, czego nigdy nie robi współczesny świat: że aby w życiu do czegoś dojść, coś osiągnąć – trzeba się wcześniej sporo natrudzić. O wiele łatwiej jest wyprowadzić nastolatki na ulicę, żeby trochę pokrzyczały, niż dać im konkretne wskazówki, co zrobić żeby być silnym, mądrym, zdecydowanym człowiekiem. Ale tak jak powiedział nasz Zbawiciel – dobry pasterz oddaje swe życie za owce. Takie jest świadectwo życia ojca Mariana i właśnie dlatego warto zachęcać młodzież do sięgania po jego książki.
Wszystko staje się możliwe jeśli Bóg znajdzie się na pierwszym miejscu naszego życia. Wskazując na ideały, o. Pirożyński zachęca młodych do trudu, wyrzeczeń i ascezy, do formacji prowadzącej do świętości, w czym nieodzowne są modlitwa, lektura Pisma św., udział w sakramentach i nabożeństwach, pogłębianie wiedzy religijnej, dobre książki i media religijne. Autor w przypomina, że tylko ludzie o silnym, wypracowanym charakterze mogą budować wielkie dzieła i sprostać trudnym czasom. Z
Tajemnica szczęścia jak i Kształcenie charakteru może posłużyć zarówno młodym, jak i starszym, bowiem zawarte w nich rady są uniwersalne.
Marian Pirożyński CSsR, Tajemnica szczęścia, ISBN 978-83-66618-15-2, Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej, Lublin 2022, format: 145x210, ss. 162, oprawa miękka