W kwestiach najistotniejszych dla urządzenia państwa jest dziś niewiele ducha chrześcijańskiego. Żyjemy w kraju, w którym można w wielu przypadkach zabijać nienarodzone dzieci; w którym władza wyzyskuje obywateli, krepuje ich inicjatywę oraz zaniedbuje ochronę ich bezpieczeństwa i majątku. Aparat państwa jest przerośnięty i monopolizuje wiele dziedzin. Siły laickie mają możliwości działania nieproporcjonalne do swej liczebności. Tymi właśnie problemami zajmuje się w swojej książce prof. Wojciechowski.
Prof. Michał Wojciechowski (urodzony w 1953 roku) znany jest jako pierwszy katolik świecki w Polsce, który został profesorem teologii. Wykładowca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, gdzie jest kierownikiem katedry. Ekspert Centrum im. Adama Smitha, Przewodniczący Rady Programowej Fundacji PAFERE, autor wielu książek i artykułów publikowanych w prasie.
Z Wprowadzenia
Między chrześcijaństwem a światem polityki panuje znaczne napięcie. Nie jest to tylko prawda ogólna. Obserwacja ta dotyczy, wbrew pozorom, także Polski. Nie zmienia tego ani werbalne odwoływanie się do zasad chrześcijańskich przez część polityków (zwłaszcza przed wyborami), ani utrzymywanie przez nich kontaktów z hierarchią kościelną; ani to, że z ogromnych podatków płaconych przez obywateli (w ponad 90 % katolików) jakieś promile wracają na utrzymanie katechezy szkolnej itp., ani to, że - po dwudziestu latach - dobiega końca zwrot majątków ukradzionych instytucjom kościelnym przez komunistów.
W kwestiach najistotniejszych dla urządzeniu państwa jest niewiele ducha chrześcijańskiego. Żyjemy w kraju, w którym można w wielu przypadkach zabijać nienarodzone dzieci; w którym władza wyzyskuje obywateli, krępuje ich inicjatywę oraz zaniedbuje ochronę ich bezpieczeństwa i majątku; w którym wiele umysłów jest manipulowanych przez propagandę. Aparat państwa jest przerośnięty i monopolizuje wiele dziedzin. Siły laickie mają w Polsce, w Europie i na świecie możliwości działania nieproporcjonalne do swojej liczebności, przede wszystkim dzięki posiadaniu wpływu na instytucje publiczne. Przykładem może być zateizowany eurotrybunał, który rości sobie prawo do usuwania krzyża z miejsc publicznych.
W tej książce zajmuję się wybranymi kwestiami z tej dziedziny. Zaczynam od najważniejszej, prawa do życia, którego zaprzeczeniem jest dzisiaj zwłaszcza aborcja. Od tematu dotyczącego dzieci blisko do rodziny, elementarnej i naturalnej społeczności ludzkiej, ograniczanej, osłabianej i nadzorowanej przez dzisiejsze państwo. Druga wielka sfera moralnego nieładu to życie gospodarcze, w którym państwo samo narusza przykazanie „nie kradnij" i stwarza warunki do szerzenia się korupcji i nieuczciwości. Tymczasem zasady chrześcijańskie i biblijne sprzyjają ochronie własności i wolności gospodarczej, a także przedsiębiorczości. Naruszenie tych zasad sprowadziło kryzys.
Druga grupa zagadnień dotyczy sytuacji Kościoła w takim świecie, na którą składają się nie tylko bezpośrednie konflikty, lecz także relacja między religią a kulturą oraz przemiany w sposobach działania chrześcijaństwa. Na marginesie warto odnotować medialne sensacje dotyczące spraw religijnych. W przypadku życia publicznego trzeba się przyjrzeć koncepcjom politycznym (prawica, lewica, liberalizm) oraz funkcjonowaniu instytucji państwowych, co czynię na przykładzie szkoły. Pozwala to zrozumieć, jakie rozwiązania polityczne, nawet jeśli nie są wyznaniowymi, są zgodne z duchem chrześcijańskim.
Michał Wojciechowski, Między polityką a religią, ISBN 978-83-61344-17-9, Prohibita, Warszawa 2010, format: 125 x 195, ss. 264, oprawa miękka
Wysyłka w przeciągu 1-5 dni roboczych