"Aureola" to pełne ciepła codziennych rozmów spotkania rozśpiewanego rodzeństwa Karolinki i Piotrusia (kukiełek) z zakonnikiem Nikodemem (aktorem) i maleńką, białą jak anioł papugą Mądralką (pacynka). Bohaterowie widowiska spotykają się w namiastce Raju-klasztornym ogrodzie z OKNEM DO NIEBA, w którym kryje się "aureoloskop". Ogród jest pełen śladów legend i tajemnic związanych z polskimi świętymi. To tutaj w dzieciach rozbudzana jest ciekawość fenomenem świętych-przyjaciół Pana Boga. Dzieciom, poprzez przykłady z ich życia prezentowane są takie wartości i cnoty jak altruizm, czystość, poświęcenie, męstwo, pobożność, hojność i wiele innych.
Na płytach znajdziemy następujące filmiki:
Święta Rodzina – przy okazji budowania szopki dla Najważniejszej Rodziny wujcio Nikodem opowiada na pytania: Kto jest świętym i dlaczego – co w człowieku jest świętego? Dlaczego mamy świętych i błogosławionych? Czy są w niebie święci anonimowi, czyli tacy nieznani z imienia? Święty Stanisław ze Szczepanowa – piękna krakowska szopka, w której pojawiają się święci związani z królewskim grodem, jest pretekstem, aby przybliżyć pierwszego świętego z Krakowa, od którego zaczyna się AUREOLA – filmowa opowieść o najbardziej znanych polskich świętych i błogosławionych.
Święta Kinga – podobnie jak wiele dziewczynek, Karolinka postanowiła przebrać się za księżniczkę i w ten sposób dała okazję, aby wujcio Nikodem opowiedział piękną historię św. Kingi – fundatorki wielu kościołów i klasztorów, której zawdzięczamy także odkrycie soli w Bochni i Wieliczce.
Święta Jadwiga Królowa – nie tylko dorośli, ale również dzieci muszą podejmować różne decyzje – niekiedy od nich bardzo wiele zależy. Tę trudną do zrozumienia prawdę wyjaśnia św. Jadwiga Królowa, która w takich sytuacjach modląc się z wielką wiarą, prosiła o radę Jezusa. Święty Stanisław Kostka – który z zawodów jest najważniejszy i najpotrzebniejszy? Co to jest powołanie i jak można je realizować ? To pytania, które stawiają nie tylko dorośli, ale także dzieci. Barwna historia św. Stanisława Kostki jest próbą odpowiedzi na te nurtujące kwestie.
bł. Edmund Bojanowski- Przyjaciel Mądralki, bocian Klekotek miał wypadek i przebywa w ochronce. Natomiast Piotruś angażuje się w pomoc przy malowaniu płotu otaczającego przedszkole im. bł. Edmunda Bojanowskiego. Nikodem opowiada dzieciom o założycielu Zgromadzenia Sióstr Służebniczek i jego wielkiej posłudze najmniejszym.
św. Brat Albert- Nasi bohaterowie chcą pomagać biedakom, Piotruś piecze chleb aby go potem rozdawać. Wujcio Nikodem opowiada im historię pewnego znanego malarza, który odpowiedział na wezwanie Jezusa poprzez pomoc najbardziej potrzebującym. Piotruś i Karolinka dowiadują się co to znaczy „być dobrym jak chleb”.
św. Urszula Ledóchowska- Dzieci przygotowują się do występu scholi, niestety ginie im kluczyk od szafki, gdzie schowane są instrumenty. Czy kluczyk się odnajdzie? Wujcio Nikodem zwraca dzieciom uwagę, że należy wszystko robić z sercem i uśmiechem na twarzy, tak jak św. Urszula.
św. Maksymilian Maria Kolbe- Nikodem oddaje krew w Stacji Krwiodawstwa, po powrocie zastaje Piotrusia przy zabawie w rycerza rodem Gwiezdnych Wojen. Dzieci zastanawiają się kto jest najbardziej rycerski. Jest to okazja by opowiedzieć dzieciom kto marzył o stworzeniu Rycerstwa dla Maryi i dlaczego ta osoba jest również patronem Honorowych Dawców Krwi. Bł. Karolina Kozkówna- Karolinka, Piotruś i Ojciec Nikodem słysząc o nieszczęściu przyjaciela Mądralki wspominają smutną historię bł. Karoliny, która dzisiaj daje pociechę wielu ludziom, szczególnie tym którzy stracili bliskich w niespodziewanych wypadkach.
św. Faustyna Kowalska- Nasi bohaterowie bawiąc się z Ojcem Nikodemem uczą się odczytywał różne znaki i dowiadują się, że św. Faustyna potrafiła wspaniale odczytywał Boże znaki i dlatego stała się sekretarką Pana Jezusa Miłosiernego.
bł. ks. Jerzy Popiełuszko- Piotruś pomagając Mądralce, a Ojciec Nikodem towarzysząc Karolince przy wizycie u dentysty ukazują jak piękną cechą jest solidarność za którą bł. ks. Jerzy oddał życie. św. Jan Paweł II- Piotruś bawiąc się w aktora i sportowca przypomina Karolince i Mądralce, że Karol Wojtyła, w młodości też miał takie marzenia. Ojciec Nikodem ukazuje swoim przyjaciołom św. Jana Pawła II jako największy skarb Narodu Polskiego.
Aureola. Od Stanisława do Karola. Niezwykłe historie o polskich świętych i błogosławionych, Promyczek, Nowy Sącz 2015, format: 145 x 190, 3 książki + 13 filmów na 3 płytach DVD, czas trwania - każdy z 13 filmów trwa 15 min.