Miło jest nam poinformować, że dobiegły końca prace nad dwutomową Encyklopedią Filozofii Polskiej. Jest to kolejna, po dziesięciotomowej Powszechnej Encyklopedii Filozofii, inicjatywa zrealizowana przez Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu (oddział Società Internazionale Tommaso d'Aquino) z siedzibą w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Celem Encyklopedii Filozofii Polskiej jest ukazanie szerokiego kręgu osób, które w ciągu wieków pracowały w dziedzinie filozofii i kultury, a także wydobycie tych problemów i rozwiązań, które zostały zaproponowane przez polskich filozofów. Encyklopedia ukazuje także szkoły filozoficzne, które ukształtowały się w Polsce. Materiał zgromadzony w Encyklopedii poświadcza, że w większości dziedzin filozofii, a także w ramach nauk pomocniczych filozofii, polscy myśliciele mają oryginalne osiągnięcia. Dotyczy to zarówno logiki, jak i metodologii, filozofii prawa i polityki, etyki i estetyki, metafizyki i antropologii, filozofii kultury i przyrody, filozofii Boga i religii.
W Encyklopedii znalazły miejsce m.in. biogramy takich myślicieli, jak ze średniowiecza: Mateusz z Krakowa, Stanisław ze Skarbimierza, Paweł Włodkowic, Benedykt Hesse, z odrodzenia i reformacji: Andrzej Polak, Sebastian Petrycy, Jan Ostroróg, A. F. Modrzewski, M. Kopernik, P. Skarga, z oświecenia i romantyzmu: J. Śniadecki, H. Kołłątaj, A. Naruszewicz, S. Konarski, M. Mochnacki, J. Hoene-Wroński, A. Cieszkowski, ze współczesności: H. Struve, I. Radziszewski, S. Brzozowski, L. Petrażycki, L. Krzywicki, F. Koneczny, K. Twardowski, T. Czeżowski, K. Ajdukiewcz, S. Leśniewski, J. M. Bocheński, J. Woroniecki, T. Kotarbiński, W. Tatarkiewicz, R. Ingarden, S. Swieżawski, M. Kurdziałek, I. Dąmbska, K. Wojtyła, S. Kamiński, M. A. Krąpiec. Encyklopedia ukazuje także szkoły filozoficzne, które ukształtowały się w Polsce, takie jak np. szkoła lwowsko-warszawska, koło krakowskie, szkoła poznańska, lubelska szkoła filozoficzna, a także oryginalne teorie, które zostały opracowane przez polskich myślicieli, jak: teoria prawa narodów, zagadnienia z teorii logiki i matematyki (notacja polska, systemy logik, logika norm), z etyki (etyka niezależna, etyka personalistyczna), z metafizyki i antropologii (metafizyka realistyczna, personalizm metafizyczny, analogia transcedentalna), z historii filozofii (edycje tekstów), z filozofii państwa i prawa (teoria polityki, prawa człowieka i narodów). Encyklopedia Filozofii Polskiej jest adresowana do szerokiego kręgu czytelników, filozofia jest bowiem podstawą humanistycznego myślenia, w sposób zaś szczególny do polskich środowisk naukowych i filozoficznych, a także szkół gimnazjalnych i liceów, jako pomoc do studiowania i pogłębiania polskiej kultury humanistycznej. Jest też promocją rodzimej tradycji filozoficzno-humanistycznej oraz świadectwem jej bogactwa. Redakcja ma nadzieję, że dwutomowa Encyklopedia Filozofii Polskiej okaże się pomocna dla rozwoju i ugruntowania polskiej humanistyki i kultury, i podobnie jak poprzednia Encyklopedia zostanie przyjęta z entuzjazmem spełniając wysokie oczekiwania Czytelników. .
Encyklopedia filozofii polskiej. Tomy 1/2, ISBN 978-83-60144-47-3 t. 1, ISBN 978-83-60144-48-0 t. 2, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, Lublin 2011 , format: ss. 957 t. 1, ss. 947 t. 2
Wysyłka w przeciągu 1-5 dni roboczych