Tytułem wstępu…
Bądźmy wierni!
In necessariis – unitas; in dubiis – libertas; in omnibus – caritas et fides – mawiali starożytni, miłość i wierność stawiając na pierwszym miejscu wśród cech znamionujących człowieka prawego. Pogląd ów jest wciąż aktualny, choć we współczesnym świecie często okazuje się, że miłość strywializowano zaś wierność zrelatywizowano, czyniąc z obu rodzaj towarów, którymi kto chce i jak chce – handluje. Jest to zapewne jeden z głównych powodów owych wszelkich konfliktów i absurdów, jakie dziś nękają pojedynczych ludzi oraz całe społeczeństwa nasilając się zastraszająco szybko.
Ten destrukcyjny proces zostanie przerwany jedynie wówczas, gdy miłość, a także wierność ideałom dobra, prawdy i piękna odzyskają należne sobie, czołowe miejsca w hierarchii wartości nadających kształt i sens człowieczemu życiu.
Rozważania o wierności, której źródło stanowi miłość ojczyzny oraz miłość bliźniego są treścią niniejszego numeru „Cywilizacji”. Hasło: semper fideles – „zawsze wierni” znalazło rozwinięcie w artykułach o świętych męczennikach, o duchownych – więźniach hitlerowskich obozów koncentracyjnych, o Żołnierzach Wyklętych niezłomnych w swej walce. Dziejów dawniejszych dotyczy tekst poruszający temat lojalności wobec zapisów Konstytucji 3 Maja, a także gawęda, w jakiej przypomniano sylwetki Zawiszy Czarnego i księcia Józefa Poniatowskiego. Aspekty natury moralnej zostały poruszone w równie interesujących materiałach na temat wierności małżeńskiej i etyki lekarskiej.
W orędziu skierowanym do uczestników VII Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Weronie, odbywającego się pod hasłem Wierność i zmiana, papież Franciszek powiedział: „Wierność człowiekowi oznacza, że wychodzimy poza siebie, aby spotkać się z konkretna osobą, z jej obliczem, z jej potrzebą czułości i miłosierdzia, i aby wydobyć ją z anonimowych peryferii egzystencji. Wierność człowiekowi oznacza otwieranie oczu i serca na ubogich, chorych, bezrobotnych, na wielu zranionych przez obojętność i gospodarkę, która eliminuje i zabija […]. Wierność człowiekowi oznacza przezwyciężanie dośrodkowej siły własnych, egoistycznych interesów i robienie miejsca na współczucie dla drugiego, odpychanie pokusy rozpaczy i podtrzymywanie promyka nadziei”. Wierząc, że swoista „lekcja wierności” udzielona przez Ojca Świętego stanie się cennym uzupełnieniem treści zawartym w naszym periodyku – życzymy owocnej lektury.
REDAKCJA
Spis treści
Tytułem wstępu…
Bądźmy wierni!
Myśl CYWILIZACJI
ks. Bogdan Czupryn Wierność sobie
SŁUŻYĆ PRAWDZIE
o. Mieczysław A. Krąpiec OP Wierność prawdzie
Zbigniew Pańpuch Wierność rzeczywistości
Katarzyna Stępień Wierność w ideach
Spełniać DOBRO
o. Jacek M. Norkowski OP Wierność lekarskiemu powołaniu
ks. Marek Dziewiecki Wierność małżeńska
Ewa M. Ziółek „Na ostatnim sejmie sami mu koronę oddali”. Przyczynek do dyskusji o rozwiązaniu pewnego dylematu moralnego Polaków w Księstwie Warszawskim
Kajetan Rajski „Za to, że wierni byli aż po kres – dostali śmierć w podzięce”
Andrzej Solak Polacy na frontach świata
Teresa Mazur Zawsze wierni, zawsze mężni
SZTUKA jest trudna
Elżbieta Skrzypek Bezcenne dziedzictwo – wybrane przykłady kształtowania polskiej kultury przez kompozytorów XIX i XX w.
WIARA poszukująca zrozumienia
o. Marek Wójtowicz SJ Wierność męczenników i świętych
o. Tomasz M. Dąbek OSB Pismo Święte o wierności
Mirosław Król Kościół wobec polskości w czasach zaborów
Anna Jagodzińska Wierność Bogu i ojczyźnie – polscy duchowni w niemieckich obozach zagłady
ks. Andrzej Zwoliński Wierni Bogu i ojczyźnie na stepach Kazachstanu: bł. ks. Władysław Bukowiński
SKARBIEC myśli polskiej
Feliks Koneczny Wierni polskiej tradycji
Cywilizacyjne ROZMAITOŚCI
Piotr R. Mazur Wierni do ostatnich dni
Z Życia INSTYTUTU EDUKACJI NARODOWEJ
Anna Zalewska Przypominać „Wychowawczynię Narodu”
Pozycja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
ISSN 1643-3637, Semper Fideles - Zawsze wierni, "Cywilizacja" (2018) nr 67, Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej, Lublin 2018, ss. 214, format: 166 x 240 , oprawa miękka