Co noc na biwaku autor pisał swój dziennik, który — cudownie odnaleziony po kilkudziesięciu latach — stał się impulsem do napisania książki i okazją do powtórnego przeżycia tej wyjątkowej podróży. Bo "Na królewskim szlaku" to nie tylko pełna przygód podróż w poprzek niegdyś francuskiej Ameryki. To także wędrówka w poszukiwaniu zagubionych dróg historii. Niewielu bowiem dziś pamięta, że w XVII czy XVIII w. posiadłości Królestwa Francji w Ameryce Północnej obejmowały terytorium prawie dziesięciokrotnie większe niż metropolia w Europie, i że jeszcze na początku XIX w. do Francji należało choćby całe dorzecze Missisipi.
Po publikacji książki Francuskie Towarzystwo Geograficzne, najstarsze na świecie, bo założone w 1821 r., przyznało pisarzowi niezwykle prestiżową nagrodę Grand Prix, którą otrzymują najwybitniejsi podróżnicy i odkrywcy. Przed nim otrzymali ją m.in. David Livingstone, Henry Stanley, Fridtjof Nansen, Roald Amundsen, Charles Lindbergh, Edmund Hillary czy Neil Armstrong. Jean Raspail jest, jak dotąd, ostatnim jej laureatem.
Epopeja Nowej Francji zaczęła się 24 lipca 1534 roku, gdy Jacques Cartier, wysłany przez króla Franciszka I, u ujścia Rzeki Świętego Wawrzyńca „wzniósł ogromny, drewniany krzyż z herbem w kształcie kwiatu lilii. Lila Francji i krzyż... Sto lat przed Anglikami". To był początek, półtora wieku później, w 1673 ojciec Jacques Marquette i jego towarzysze ,,odkryli Missisipi i dotarli aż do miejsca, gdzie łączy się z rzeką Arkansas. Dziesięć lat później Rene-Robert Cavalier de La Salle domknie ostatecznie tę pętlę, spływając ogromną, dziką rzeką aż do wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. Wszyscy po drodze stawiali krzyże, słupy z wygrawerowanymi w ołowiu godłami Francji, a tak oznaczone terytorium rozciągało się wzdłuż i wszerz na tysiące kilometrów, zamykając Anglików na wschodzie. A wszystko zaczęło się od malutkiej Kanady francuskiej!"
Książka jest pełna symboli: by znaleźć źródła Wielkiej Rzeki. trzeba długo wiosłować pod prąd: by dotrzeć do swej tożsamości — trzeba płynąc w górę historii; by znaleźć braterstwo ludów — trzeba dążyć do Boga. Wszystko w tej książce jest. To świetny przewodnik dla pielgrzyma, który wybrałby się do Ameryki, by wędrować szlakiem jej pierwszych misjonarzy. Ale to także znakomita opowieść dla młodzieży. Nie tej jednak, która panicznie boi się dojrzałości i jej wyzwań, ale tej, która wierzy. że całe życie może być przygodą w służbie Ideału... (Marek Jurek)
Jean Raspail - (1925-2020), pisarz i podróżnik. Katolicki tradycjonalista i francuski monarchista. Konsul honorowy Królestwa Patagonii, którego historię opisał w powieści Ja, Antoni de Tounens, król Patagonii, za którą otrzymał nagrodę Grand Prix Akademii Francuskiej; pośród licznych innych nagród jest laureatem Nagrody Chateaubrianda, Jeana Giono, T,S. Eliot Award w Chicago i Literackiej Nagrody Wartburga; z jego dzieł powieściowych i reportaży do najważniejszych należą: proroczy Obóz świętych, Oczy Ireny, Siedmiu jeźdźców, Pierścień Rybaka, Miłosierdzie, Na królewskim szlaku oraz rojalistyczne Sire i Król zza morza.
Na Królewskim szlaku to jedna z ostatnich książek spośród 40 wydanych podczas 65 lat pracy pisarskiej Raspaila. Również jedna z najbardziej popularnych i lubianych, tak przez czytelników, jak i samego autora.
Tłumaczenie: Beata Biały
Jean Raspail, Na królewskim szlaku. W kanu od Rzeki Świętego Wawrzyńca do Missisipi, ISBN 978-83-64964-07-7, Wydawnictwo Dębogóra, Dębogóra 2020, format: 136x205, ss. 364, oprawa miękka