Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby otrzymywać informacje o nowościach i aktualnych promocjach.

Najczęściej kupowane

Autorzy

Nowe produkty

Promocje

Dostawcy

Kategorie

Informacja

Lista produktów producenta: Zamoyska Jadwiga

JADWIGA ZAMOYSKA (1831–1923) – z domu Działyńska, polska działaczka społeczna, Służebnica Boża Kościoła katolickiego. Córka Tytusa Działyńskiego i Gryzeldy Celestyny z Zamoyskich. Kształciła się w domu pod kierunkiem prywatnych nauczycielek, Wandy Żmichowskiej i Angielki Anny Birt; w 1852 r. wyszła za mąż za swojego wuja, gen. Władysława Zamoyskiego, polityka konserwatywnego związanego z Hotelem Lambert...

JADWIGA ZAMOYSKA (1831–1923) – z domu Działyńska, polska działaczka społeczna, Służebnica Boża Kościoła katolickiego. Córka Tytusa Działyńskiego i Gryzeldy Celestyny z Zamoyskich. Kształciła się w domu pod kierunkiem prywatnych nauczycielek, Wandy Żmichowskiej i Angielki Anny Birt; w 1852 r. wyszła za mąż za swojego wuja, gen. Władysława Zamoyskiego, polityka konserwatywnego związanego z Hotelem Lambert. Przeniosła się do Paryża, towarzyszyła mężowi w podróżach politycznych, m.in. do Turcji i Wielkiej Brytanii; po śmierci męża (1868) pozostała we Francji, zbliżyła się do zakonu oratorian i pod wpływem ich idei tworzenia stowarzyszeń religijnych postanowiła założyć „szkołę życia chrześcijańskiego”.


Swoją ideę zrealizowała po śmierci brata Jana Działyńskiego i przejęciu dóbr kórnickich przez jej syna Władysława Zamoyskiego. W 1881 powróciła do Kórnika i w następnym roku założyła „szkołę domowej pracy kobiet”. W 1885 r., objęta tzw. ustawami bismarckowskimi, została wydalona z Prus jako obywatelka Francji. Przeniosła wówczas szkołę do Lubowli na Spiszu, potem do Kalwarii Zebrzydowskiej, a w 1891 r. do zakopiańskich Kuźnic, które jej syn nabył w 1889 r. na licytacji.


Szkoła Jadwigi Zamoyskiej zyskała poparcie władz kościelnych oraz duże zainteresowanie w społeczeństwie. Program nauczania obejmował przede wszystkim wychowanie religijne i zajęcia praktyczne z szycia, haftu i gotowania, ale także zajęcia z rysunków, literatury, geografii, historii Polski oraz naukę śpiewu. Zamoyska publikowała dzieła o tematyce religijno-wychowawczej, m.in. O wychowaniu (1903), przygotowała także do druku pamiętniki męża Jenerał Zamoyski (ukazały się w sześciu tomach nakładem Biblioteki Kórnickiej w latach 1910–1930). Wiele czasu spędzała w Paryżu, w 1919 r. wizytowała szkołę w Zakopanem. Ostatnie lata życia spędziła wraz z synem w Kórniku, tam zmarła i została pochowana.


Najważniejsze dzieła: Zapiski z rekolekcji, Rady dla córki, O wychowaniu, O pracy, O miłości ojczyzny.

Więcej
Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów
Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów

Copyright © 2024 Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej. Wykonanie: Nazwa.pl